Vodovodní přípojka je samostatnou stavbou, tvořenou úsekem potrubí od odbočení z vodovodního řadu po vodoměr. Vedení vody za vodoměrem je záležitostí vnitřního rozvodu vody. (viz schéma níže)
Základní informace
- Investorem nově budované vodovodní přípojky je vlastník nemovitosti nebo pozemku, které se na veřejný vodovod připojují.
- Náklady spojené s opravou a údržbou vodovodní přípojky na veřejném prostranství hradí provozovatel.
- Náklady spojené s rekonstrukcí vodovodní přípojky hradí vlastník připojené nemovitosti.
- Vlastníci objektů určených k asanaci na základě rozhodnutí stavebního úřadu o odstranění stavby jsou povinni zajistit odstranění vodovodní přípojky na svůj náklad, přičemž způsob jejího odstranění musí být dopředu dohodnut s provozovatelem.
- Provozovatel je účastníkem správního řízení v řízení o vydání územního souhlasu, stavebního povolení vodovodní přípojky; přitom sleduje, zda byly splněny podmínky, které uplatňoval ve svém vyjádření k předložené projektové dokumentaci. Je-li přípojka kolaudována, je provozovatel povinen osadit vodoměr a uzavřít písemnou smlouvu o dodávce vody z veřejného vodovodu.
- Investor domovní části vodovodní přípojky je povinen oznámit provozovateli předpokládané množství vody, které bude odebíráno z veřejného vodovodu.
- Umístění vodovodní přípojky a vodoměru navrhne projektant a poté předloží k odsouhlasení provozovateli.
- Připojení vodovodní přípojky na veřejný vodovodní řad může provést pouze provozovatel nebo s jeho souhlasem stavební organizace.
Jak postupovat při napojení, uzavření smluvní podmínek
- Zájemce o novou vodovodní přípojku – dále jen žadatel – nebo jeho zástupce (např. projektant) se dostaví v úřední hodiny na naše pracoviště.
- Žadateli bude poskytnut zákres inženýrských sítí s umístěním hlavního vodovodního řadu v dané lokalitě
- Žadatel či jeho zástupce (projektant) vypracuje projektovou dokumentaci na vodovodní přípojku dle minimálního rozsahu dokumentace a předloží ji k vyjádření na našem pracovišti.
- Žadatel si na příslušném stavebním úřadě vyřídí patřičné povolení (územní souhlas, stavební povolení, ohlášení stavby apod.)
- Následně bude uzavřena „Smlouva o dodávce pitné vody“.
Technické a materiálové řešení vodovodní přípojky
- Vodovodní přípojku je nutno provádět vždy jako celou stavbu od vodovodního řadu včetně napojení až po hlavní uzávěr vody (včetně vodoměrné sestavy). Nelze v žádném případě budovat pouze samostatné odbočení z vodovodního řadu v místech plánovaných staveb (u nově budovaných vodovodních řadů), které v budoucnu budou napojeny na veřejný vodovod.
- Pro jednoho odběratele vody z veřejného vodovodu má být navržena jedna vodovodní přípojka.
- Vodovodní přípojka musí být v celé délce jednotného profilu a materiálu, přímá a co nejkratší (po vodoměr).
- Napojení nové vodovodní přípojky na jinou stávající vodovodní přípojku je možné pouze ve vodoměrné šachtě. K napojení je třeba mít písemný souhlas vlastníka stávající vodovodní přípojky a vodoměrné šachty. Ve vodoměrné šachtě musí být pro novou přípojku osazen další samostatný fakturační vodoměr. Tato varianta je možná pouze ve výjimečných případech, kdy není možné jiné technické řešení.
- Potrubí vodovodní přípojky má stoupat směrem k vnitřnímu vodovodu ve sklonu min.
3 ‰, (vždy, kdy je to technicky možné).
- Při křížení vodovodní přípojky s kanalizačním nebo jiným potrubím dopravujícím zdraví škodlivé látky má být vodovodní přípojka uložena nad tímto potrubím podle ČSN 73 6005. Není-li tento požadavek možné dodržet, navrhnou se technická opatření zabezpečující ochranu vody proti znečištění v případě poruchy přípojky nebo křižovaného potrubí (např. uložení přípojky v místě křížení do chráničky s minimálním přesahem 2 m na každou stranu , při křížení pod komunikací s vyvedením chráničky 1m za okraje komunikace).
- Doporučené ochranné pásmo vodovodní přípojky je 0,5 m od vnějšího líce stěny potrubí na obě strany.
- Vnitřní rozvody vody musí být před napojením na veřejný vodovod technicky způsobilé.
- Rozvody vody z jiných zdrojů (například studna) nesmí být propojeny s rozvody vody z veřejného vodovodu!
- Minimální vnitřní světlost vodovodní přípojky je DN 25 mm (1“).
- Vodovodní přípojku je nutno ukládat do nezámrzné hloubky (podle ČSN 75 5401).
- Materiál vodovodní přípojky DN 25 až DN 50 je výhradně z lPE, rPE, chráničky PVC, PE.
- Materiál přípojek s DN nad 50 je volen dle konkrétních podmínek.
- Vodovodní přípojka je napojována na vodovodní řad navrtávacím pasem, případně jinou tvarovkou (v případě výřezu). V místě napojení je vždy zemní uzavírací ventil (ZV) se zemní zákopovou soupravou (ZZS).
- Vlastní přípojka od odbočení z vodovodního řadu, (od ZV až po vodoměrnou sestavu), musí být provedena z jednoho celistvého kusu trubního materiálu, který nesmí být spojován. V odůvodněných případech je možné provést spojení elektrotvarovkou – nerozebíratelným spojem, a to pouze se souhlasem provozovatele veřejného vodovodu. U tzv. nekompletní přípojky (bez ukončení vodoměrnou sestavou), musí být trubní část zaslepena záslepkou. Pokračování trubní části až po vodoměr lze pro spojení obou částí potrubí použít pouze elektrotvarovky.
- Obecně platí pravidlo nepoužívat v zemním tělese tvarovky z černé oceli (i s pozinkovanou nebo jinou úpravou).
- V místech, kde trubní materiál přípojky je nutno napojit na vodoměrnou sestavu, je nutné používat elektrotvarovky z PE materiálů (nerozebíratelné spoje) tak, aby nebylo možno s přípojkou před vodoměrem neoprávněně manipulovat.
- Vodoměrná sestava musí být uchycena v držáku odpovídající velikosti a má obsahovat ve směru toku uzavírací ventil, vodoměr, zpětnou klapku, hlavní domovní uzávěr s odvodňovacím ventilem, mechanický filtr.
- Vodoměr ve směru přítoku pitné vody musí být opatřen plombou v místě připojovací matice.
- Prostupy trubního materiálu vodovodní přípojky stěnami objektů (budovy, šachty) je nutno provést tak, aby bylo zabráněno mechanickému poškození přípojky, a aby byly tyto vodotěsně upraveny.
- Utěsnění prostupů stěnami objektů si na své náklady zajišťuje vlastník připojované nemovitosti.
- O umístění vodoměrně sestavy na přípojce rozhoduje provozovatel vodovodu, vyjadřující se k dané stavbě (dle stavebního zákona 50/1976 Sb., ve znění pozdějších předpisů).
- Při návrhu umístění vodoměrné sestavy je nutné brát v úvahu následující okolnosti:
– snadnou přístupnost k vodoměru při odečtu, kontrole, výměně,
– ochranu vodoměru před mechanickým poškozením, zamrznutím, krádeží,
– v maximální možné míře zamezení neoprávněných odběrů pitné vody z části
vodovodní přípojky před vodoměrem (zejména v úsecích, kde je přípojka uložena
v zemním tělese na soukromém pozemku).
– vzdálenost vodoměru od vodovodního řadu
– dispoziční uspořádání objektu
- Technické řešení venkovní vodoměrné šachty:
– Staticky je třeba vodoměrnou šachtu (VŠ) včetně poklopu řešit dle umístění v zeleném pásu, chodníku, příjezdové komunikaci. Minimální vnitřní světlost VŠ (monolitické, prefabrikované, zděné, plastové) je dl. 1,2 m, š. 0,9 m, hl. 1,5 m.
– VŠ musí být vždy provedena jako izolovaná proti mrazu a vodotěsná – s pevným dnem a povrchově upravenými stěnami (zděné).
– VŠ musí být vybavena žebříkem nebo stupadly.
– Vstupní otvor VŠ musí mít světlost minimálně 0,6 x 0,6 m a musí být umístěn na protilehlé straně stěny, na níž je instalována vodoměrná sestava.
– Poklop zajišťující vstupní otvor VŠ musí mít stejný rozměr jako vstupní otvor VŠ a musí být proveden tak, aby zamezil vniku povrchové vody, pádu osob a předmětů do VŠ).
– Vstup do VŠ opatřit opěrným bločkem a záchytnými madly (možno použít teleskopické).
– Ve VŠ smí být umístěno pouze vodovodní potrubí, armatury a vodoměr. Ve VŠ se nesmí umístit jiná vedení s provozem vodovodu nesouvisející, vnitřní prostor VŠ se musí udržovat v čistotě
– Pořízení vodoměrné šachty, její údržbu a případné opravy si na své náklady zajišťuje vlastník připojované nemovitosti.
– Vodoměrnou sestavu nelze bez souhlasu provozovatele nebo vlastníka veřejného vodovodu umísťovat do samostatně stojící nevytápěné garáže, na parkoviště a jiné exponované plochy.
Schéma jednotného provedení vodovodní přípojky